MDDr. Michal Štefanatný

Slovensko

Iniciálna terapia parodontitis

Definícia peri-implantátového ochorenia ako zápalového procesu tkanív v okolí implantátu je známa už viac ako 20 rokov (Albrektsson a Isidor 1994). Ochorenie sa začína najskôr postihnutím mäkkých tkanív (peri-implantačná mukozitída). V prípade že nie je mukozitída liečená, môže dôjsť až k strate kosti v okolí implantátu (peri-implantitída). Ak ostane neliečená, peri-implantitída môže progredovať a viesť až k strate implantátu. Prevalencia peri-implantitídy na úrovni pacienta je 45% a na úrovni implantátu 24.9%. (Derks a kol, 2016).

Peri-implantačná mukozitída a začínajúca forma peri-implantitídy si vyžaduje menej rozsiahle opatrenia ako pokročilá forma peri-implantitídy s väščou stratou kosti. Vo všetkých prípadoch peri-implantačných ochorení musia stratégie ošetrenia zahŕňať odstránenie zubného kameňa a povlakov z povrchu implantátu ako kľúčového kroku v manažmente ochorenia. Najúčinnejšou zbraňou v boji proti vzniku peri-implantitídy ostáva stále prevencia.

______________________

Dr. Štefanatný sa narodil v roku 1987 vo Zvolene, čo bol a ešte stále je veľký železničný uzol. Ostalo to niekde v jeho podvedomí a doteraz je veľkým milovníkom vlakov. Do škôlky chodil však už v Považskej Bystrici. Jediné, čo si z nej pamätá, je chuť makových pirôžkov, ktoré robili v takom malom okienku hneď oproti. Keď poslúchal, mama ho po škôlke vzala a mohol si za odmenu jeden kúpiť.

Po krátkom štúdiu na VIII. ZŠ na Rozkvete sa mu na prekvapenie mnohých podarilo úspešne spraviť psychotesty a aj druhé kolo prijímacích skúšok na 8-ročné gymnázium. Do školy chodil poctivo, najviac mu podľa pamätníkov išla matematika.

V korešpondenčnej súťaži Klokan síce nedosiahol žiadne výrazné úspechy, ale aj tak bol jeden z najlepších v ročníku. Na predsedu triedy sa mu to dotiahnuť nepodarilo, robil však asi 2 mesiace nástenkára. Z tejto pozície bol následne odvolaný.

Dnes robí zuby.

Zdieľajte na:

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

MDDr. Michal Štefanatný

Slovensko

Iniciálna terapia parodontitis

MDDr. Šimon Belák, MDDr. Michal Štefanatný

Parodontitis je chronické multifaktoriálne ochorenie, ktorého výsledkom je progresívna deštrukcia závesného aparátu zubu. Z hľadiska etiológie je dôležitá hlavne prítomnosť biofilmu a vnímavosť hostiteľa. Vzhľadom k veľmi obmedzeným možnostiam ovplyvnenia vnímavosti hostiteľa zostáva základnou metódou liečby mechanické očistenie zubného kameňa a povlaku z povrchu zubov. To je kľúčové nielen počas iniciálnej terapie ale aj v udržiavacej fáze, aby sa zabránilo remisii ochorenia.

Cieľom našej prednášky je predstaviť aktuálne poznatky a trendy v rámci iniciálnej terapie parodontitis.

Keď mal Michal 8 rokov a na hudobnej výchove sa už učil Suchoňovu „Keď sa vlci zišli“, Šimon ešte ťahal káčera po sídlisku. Ich prvé reálne stretnutie pravdepodobne prebehlo v školskej jedálni v rade na granadírsky pochod. Ani jeden z nich si to však nepamätá, lebo Šimon bol v tom čase Michalovi stále asi tak po pás. Muselo pretiecť ešte veľa vody vo Váhu, kým sa výškovo dorovnali a mohli sa jeden druhému pozrieť z očí do očí. Síce ešte stále v pozícii pedagóg – študent, obaja však hneď vedeli, že z toho bude „niečo viac“. A vtedy sa začala ich odborná spolupráca. Od toho času Šimon Michala odborne dobehol, dokonca predbehol. Teraz sú už obaja dosť veľkí a pripravení na to, aby predviedli svoj parodontologický duet.

Zdieľajte na:

Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

Postup pri registrácii:

  • Kliknite na ikonu „Registrujte sa“
  • Vľavo dole kliknite na „+ Zaregistrovať sa na aktivitu“
  • Vyberte typ účastníka
    • Člen SKZL – po zvolení sa Vám objaví výzva na prihlásenie, kde vyplníte svoje prihlasovacie údaje, ktoré sú identické s vašimi prihlasovacími údajmi do profilu na stránke skzl.sk
  • Skontrolujte, či je zadaná správna emailová adresa, v prípade, že nie, zadajte aktuálny email
    • Nečlen SKZL/študent/zahraničný účastník – vyplní registračný formulár
  • Kliknite „ĎALEJ“
  • Dokončite registráciu kliknutím na „ZAREGISTROVAŤ SA NA AKTIVITU“

Poplatok za kongres môžete uhradiť ihneď kartou. V prípade preferencie úhrady prostredníctvom internet bankingu, použite údaje k platbe uvedené nižšie.

Účastnícke poplatky do 15.9.2022 (platby pripísané na účet do 16.9.2022):

Člen SKZL – 280 €
Nečlen SKZL – 360 €
Zamestnanec LF (s výškou členského poplatku do SKZL 72€/rok) – 170 € 
Študent – 90 €
Zahraničný účastník – 432 €

Údaje k platbe prevodným príkazom:
Číslo účtu: SK81 0200 0000 0027 7113 4356
SWIFT kód: SUBASKBX
Variabilný symbol: registračné číslo v komore
Špecifický symbol: 322021
Poznámka: meno a priezvisko