doc. MUDr. Andrej Thurzo, PhD., MPH, MHA

Dr. med. dent. Marián Sabo

Slovensko

"Vedľajšie účinky"- riziká ortodontickej terapie

Abstrakt

Čeľustná ortopédia je jedna z disciplín zubného lekárstva, ktoré ako mnohé v tomto odbore, môže a bude mať nežiaduce účinky, ktorých rozsah a závažnosť je závislá od kvality poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Ortodoncia má potenciál spôsobiť vážne poškodenie mäkkých a tvrdých tkanív. Tieto „vedľajšie účinky“ môžu byť spojené s ošetrujúcim lekárom alebo samotným pacientom. Nekontrolované použitie ortodontických síl alebo nesprávna aplikácia silových vektorov na parodont môže spôsobiť závažné, často nezvrátiteľné zmeny vo všetky parodontálnych tkanivách. Jedným z najdôležitejších aspektov čeľustnoortopedickej starostlivosti je veľmi vysoký štandard orálnej hygieny pred a počas liečby. Je absolútne esenciálne, aby sa všetky kariézne lézie ošetrili pred začiatkom samotnej liečby. Niektorým z mnohých nežiadúcich účinkov ešte úplne nerozumieme, ako napríklad resorpcii koreňov a iné sú častou spojené s čeľustno-ortopedickou liečbou bez dostatočného množstva vedeckých dôkazov. Všetky zvážené riziká pred ortodontickou liečbou musia byť dostatočne jasne komunikované s pacientom a podrobne uvedené v písomnej dokumentácii, napr. informovanom súhlase a poučení o liečbe. Medzi takéto závažné riziká patria resorpcie koreňov, bolesti, devitalizácia zubov, parodontálne ochorenia, demineralizácia skloviny a poruchy temporomandibulárneho kĺbu.

Bio

doc. MUDr. Andrej Thurzo, PhD., MPH, MHA

Narodil sa v roku 1980 v Bratislave. Absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor zubné lekárstvo (2006), kde pôsobí na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie a v Centre simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania. Je súdnym znalcom v odbore Zdravotníctvo a farmácia, v odvetví zubné lekárstvo. Je členom Správnej rady Univerzity Komenského v Bratislave. Absolvoval doktorandské štúdium v odbore zubné lekárstvo s témou implementácie digitálnych systémov v ortodoncii. V roku 2009 získal prvú atestáciu v odbore stomatológia a v roku 2012 druhú atestáciu v odbore čeľustná ortopédia. Magistra verejného zdravotníctva (MPH) obhájil v roku 2013 a Master of Health Administration (MHA) v roku 2014. Habilitoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 2022. Medzi najvýznamnejšie študijné pobyty v zahraničí patrí odborná stáž na Univerzite Severnej Karolíny, Chapel Hill, USA (2009) u renomovaného profesora Williama R. Proffita a tiež Erasmus študijný pobyt na Lekárskej fakulte Università Cattolica del Sacro Cuore, v Univerzitnej nemocnici Gemelli, Rím, Taliansko (2005).

Medzi jeho pracovné skúsenosti patrí napríklad pôsobenie pre British Council a Akademickú knižnicu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Je zakladateľom špecializovanej zubnej kliniky Sangre azul, technologickej spoločnosti 3Dent medical a Odbornej spoločnosti pre inovácie v medicíne. Je spoluzakladateľ a prvý prezident Slovenskej spoločnosti pre regeneratívnu medicínu a je nositeľom prestížneho ocenenia ITAPA eGovernament líder z roku 2006.

Ako prvý na Slovensku vytvoril a prednášal stereoskopické 3D prednášky pri výučbe medikov v predmete čeľustná ortopédia a uviedol 3D tlač do praxe a vzdelávania medikov všeobecného a zubného lekárstva. V čeľustnej ortopédii – ortodoncii je na Slovensku priekopníkom tzv.neviditeľných zubných strojčekov a umelej inteligencie, ktoré v SR zaviedol ako prvý do praxe a dnes sa už stali bežnou súčasťou kliniky a výskum. Okrem tohto posunu paradigmy v čeľustnej ortopédii je lídrom multidiciplinárnej skupiny zanietených odborníkov, zameraných na rozvoj aplikácií 3D tlače a umelej inteligencie do lekárskej praxe.

Dr. med. dent. Marián Sabo

2009/07       
2010/01        
2012 – 2014     
2013/05

2013 – 2019
2017/04



2019/03          

Ukončené štúdium stomatológie na Medizinische Universität Wien
Súkromná stomatologická prax v zdravotníckom centre Medisaf, Sereď
Key opinion leader pre 3M Espe
Získaný špecializačný diplom z čeľustnej ortopédie na SZU Bratislava
Špecializačná práca na tému: Potreba čeľustnoortopedickej liečby u 12-ročných detí.
Lektor na Katedre čeľustnej ortopédie, SZU, Bratislava
Prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti
Člen Európskej ortodontickej spoločnosti, riadny člen Americkej asociácie čeľustných ortopédov, člen Svetovej federácie čeľustných ortopédov, člen Českej ortodontickej spoločnosti.
Súkromná ortodontická prax SABO SMART ORTO,  Sereď a Bratislava

V roku 2009 ukončil štúdium zubného lekárstva na univerzite vo Viedni.  Diplom za špecializačné štúdium čeľustnej ortopédie získal v roku 2013 na SZU v Bratislave, kde sa odvtedy podieľa na postgraduálnom vzdelávaní zubných lekárov v tomto odbore. Od roku 2005 sa aktívne venuje tlmočeniu odborných seminárov a kongresov z nemeckého a anglického jazyka. Je autorom mnohých prednášok a publikácií v oblasti estetickej stomatológie a čeľustnej ortopédie. V rámci celoživotného vzdelávania sa aktívne zúčastňuje mnohých zahraničných i domácich kongresov a kurzov. Od roku 2010 vedie v Seredi zdravotnícke centrum Medisaf a vlastnú súkromnú zubnú a čeľustno-ortopedickú prax. Od apríla 2017 zastáva funkciu prezidenta Slovenskej ortodontickej spoločnosti. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu ťažkých čeľustno-ortopedických diagnóz u detí a dospelých (nezaložené trvalé zuby, retinované zuby a skeletálne odchýlky vyžadujúce súčinnosť s maxilofaciálnym chirurgom) pomocou fixných aparátov a miniskrutiek. Je vyhľadávaným špecialistom na interceptívnu liečbu v zmiešanom chrupe u detí od 8 rokov a tiež diagnostiku a liečbu porúch čeľustného kĺbu (TMK) u dospelých.

SHARE:

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email