logo-vzdelavaci6.png

MDDr. Michal Štefanatný

Slovensko

Iniciálna terapia parodontitis

Definícia peri-implantátového ochorenia ako zápalového procesu tkanív v okolí implantátu je známa už viac ako 20 rokov (Albrektsson a Isidor 1994). Ochorenie sa začína najskôr postihnutím mäkkých tkanív (peri-implantačná mukozitída). V prípade že nie je mukozitída liečená, môže dôjsť až k strate kosti v okolí implantátu (peri-implantitída). Ak ostane neliečená, peri-implantitída môže progredovať a viesť až k strate implantátu. Prevalencia peri-implantitídy na úrovni pacienta je 45% a na úrovni implantátu 24.9%. (Derks a kol, 2016).

Peri-implantačná mukozitída a začínajúca forma peri-implantitídy si vyžaduje menej rozsiahle opatrenia ako pokročilá forma peri-implantitídy s väščou stratou kosti. Vo všetkých prípadoch peri-implantačných ochorení musia stratégie ošetrenia zahŕňať odstránenie zubného kameňa a povlakov z povrchu implantátu ako kľúčového kroku v manažmente ochorenia. Najúčinnejšou zbraňou v boji proti vzniku peri-implantitídy ostáva stále prevencia.

______________________

Dr. Štefanatný sa narodil v roku 1987 vo Zvolene, čo bol a ešte stále je veľký železničný uzol. Ostalo to niekde v jeho podvedomí a doteraz je veľkým milovníkom vlakov. Do škôlky chodil však už v Považskej Bystrici. Jediné, čo si z nej pamätá, je chuť makových pirôžkov, ktoré robili v takom malom okienku hneď oproti. Keď poslúchal, mama ho po škôlke vzala a mohol si za odmenu jeden kúpiť.

Po krátkom štúdiu na VIII. ZŠ na Rozkvete sa mu na prekvapenie mnohých podarilo úspešne spraviť psychotesty a aj druhé kolo prijímacích skúšok na 8-ročné gymnázium. Do školy chodil poctivo, najviac mu podľa pamätníkov išla matematika.

V korešpondenčnej súťaži Klokan síce nedosiahol žiadne výrazné úspechy, ale aj tak bol jeden z najlepších v ročníku. Na predsedu triedy sa mu to dotiahnuť nepodarilo, robil však asi 2 mesiace nástenkára. Z tejto pozície bol následne odvolaný.

Dnes robí zuby.

Zdieľajte na:

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email