MDDr. Andrea Hrubá

Dr. Belan Dental Clinic, Rovinka, SR

Využitie kombinácie amínfluoridu a fluoridu cínatého v starostlivosti o orálne zdravie

Fluoridy sú súčasťou zubného lekárstva od nepamäti. Ich efektivita, účinok a prínos v starostlivosti o ústnu dutinu sú preukázané viacerými štúdiami a dlhoročnými skúsenosťami v celosvetovom merítku. Existuje viac druhov fluoridov, ktoré sú využiteľné v zubnom lekárstve.

Od polovice minulého storočia sa využíva fluorid cínatý ako prísada v mnohých produktoch určených pre domácu ústnu hygienu. Molekula fluoridu cínatého je však vo vodných roztokoch nestabilná, preto je nutné ju vhodným spôsobom stabilizovať, aby bola zabezpečená jej adekvátna biologická dostupnosť  a využiteľnosť. Unikátna kombinácia amínfluoridu a fluoridu cínatého vedie k vytvoreniu komplexu medzi amínovými skupinami a cínatými katiónmi. Takýmto spôsobom stabilizovaný fluorid cínatý má mnohé antimikrobiálne a protizápalové účinky. V porovnaní s chlórhexidínom, ktorý má svoje terapeutické indikácie a obmedzenú dĺžku terapie, možno prostriedky s kombináciou amínfluoridu a fluoridu cínatého využívať dlhodobo pri bežnej ústnej hygiene.

V prednáške vysvetlím, akú úlohu zohrávajú cínaté katióny v zubnej paste a čo hovoria najnovšie výskumy na túto kombináciu.

Vzdelanie a prax
2014 – 2020
2020 – 2021
2021- doteraz                    


Univerzita Komenského Bratislava, Lekárska fakulta
Súkromná stomatologická klinika In White, Bratislava
Súkromná stomatologická klinika Dr. Belan Dental Clinic, Rovinka

V roku 2020 som založila svoj vlastný internetový edukatívny projekt Zápisník zubárky, ktorý na sociálnych sieťach Facebook a Instagram sleduje takmer 16.000 ľudí. Na webovej stránke www.zapisnikzubarky.sk píšem rôzne blogy na zubné témy, projekt je venovaný širokej verejnosti a ponúka odpovede na najčastejšie problémy bežného pacienta. Zároveň som aktívnou blogerkou aj na iných médiách, moje články a zmienky o projekte sa viackrát objavili na portáloch aprilmagazin.curaprox.com,  primar.sme.sk, najmama.aktuality.sk, emma.pluska.sk,  diva.sk, eduworld.sk, svetevity.sk startitup.sk, refresher.sk, akcnezeny.sk, bielaperla.sk alebo v časopise Benu lekáreň. V ambulancii sa venujem najmä záchovnej stomatológii a endodoncii, osobitú skupinu mojich pacientov tvoria dospelí anxiózni pacienti a deti od jedného roka.

Doplňujúce vzdelanie:

Už počas štúdia som sa zúčastnila mnohých workshopov a konferencií. Za jeden z mojich úspechov pokladám 3. miesto v prezentácii vlastného príspevku „To seal or not to seal, that is the question“ na tému pečatenie detských zubov na 5th International Dental Student Congress v roku 2019 v Ľubľane.

2019                      
2019                      

2019                      
2020                   

XIII. Kongres mladých zubných lekárov, Senec
 II. Kongres Slovenského spolku študentov zubného lekárstva, Martin
5th International Dental Student Congress, Ľubľana
XIV. Kongres mladých zubných lekárov, Senec

Ďalšie aktivity v minulosti

Aktívny člen Slovenského spolku študentov zubného lekárstva, Colgate roadshow, Dni zdravých ďasien s Colgate, Projekt Teddy bear hospital, Centrum zdravého úsmevu s Colgate

Zdieľajte na:

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Email